Black Girl Rising - Ett gästspel från Australien

Black Girl Rising – Ett gästspel från Australien

29/11 kl 18:00

Black Girl Rising är en häpnadsväckande en-kvinnas show som avslöjar de dolda hälsoeffekterna av rasism. Genom en mix av stand-up komedi, teatraliskt berättande och spoken word-poesi och handritad animation, dissekerar denna show stereotyper med skratt, tårar och allt däremellan.

Linnea Tengroth underhåller, provocerar och utbildar genom att beskriva sina egna erfarenheter av att växa upp över kontinenter. I en verkligt provocerande och personlig upplevelse försätter Linnea publiken i osäkerhet – där vita privilegier inte längre är normen och i ett tillstånd där den svarta flickan äntligen kan resa sig.

Black Girl Rising tilldelades Bästa nya verk på Emerging Artist på 2024 Melbourne Fringe Festival.

170:- över 26 år

Gratis för ungdom t.o.m. 26 år 

Obs! Föreställningen spelas på engelska

Medverkande: Linnea Tengroth

Föreställningen spelas på engelska. ‍

Recension – Melbourne Fringe Theatre-domare

Ett fängslande, informativt, kick-ass pjäs berättad av en fantastisk artist.

En lysande show… den är gripande, rolig, provocerande och vital teater. Djärv, självsäker, viktig… du kommer inte att bli besviken.